Με γκολ του Γιόσιπ Μίσιτς στο 97ο λεπτό του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (2-2), με τον Άρη να… αυτοκτονεί στις καθυστερήσεις και να μην καταφέρνει να πάρει το διπλό από την Τούμπα.

Ένα ντέρμπι που είχε τα πάντα. Γκολ, φάσεις, νεύρα, κόκκινες και πολύ ένταση και σασπένς. Ο Άρης προηγήθηκε δυο φορές, αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες από τον ΠΑΟΚ και το τελικό αποτέλεσμα, μάλλον κρίνεται δίκαιο.

Ο Ιντέγε ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, μετά από αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ. Ο Φετφατζίδης, εκ των MVP του Άρη στο ντέρμπι, γύρισε όμορφα τη μπάλα στον Νιγηριανό, που ξέφυγε από τον Βαρέλα και “εκτέλεσε” τον Πασχαλάκη.

Η χαρά των “κιτρινόμαυρων” όμως δεν κράτησε πολύ, καθώς δυο λεπτά αργότερα, ο Λέο Μάτος έφερε το ματς στα ίσια (1-1) με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Μίσιτς.

Ο Κόρχουτ έχασε τον Βραζιλιάνο και εκείνος απέδειξε για ακόμη μια φορά, πόσο καλός είναι στο ψηλό παιχνίδι. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ.

Το δεύτερο μέρος, ήταν πολύ πιο νευρικό και με πολλές περισσότερες καλές φάσεις για τις δυο ομάδες. Στο 57′ ήρθε η αλλαγή των ισορροπιών, με τον Λέο Μάτος να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ και ο Άρης έχει πλέον τον χώρο και το χρόνο για να τον τιμωρήσει.

Στο 60′ μάλιστα, ο Ιντέγε μπαίνει στην περιοχή μετά από πάσα του Φετφατζίδη και σουτάρει δυνατά, συρτά, στη γωνία του Πασχαλάκη, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ, με μεγάλη δυσκολία.

Αφού δεν έκανε το 1-2 ο Άρης εκεί, τιμώρησε τον εαυτό του λίγες στιγμές αργότερα. Στο 62′, ο Λούκας Σάσα έκανε ένα σκληρό, αχρείαστο φάουλ στο κέντρο του γηπέδου και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, για να αφήσει τους “κιτρινόμαυρους” με δέκα παίκτες.

Αριθμητική ισορροπία και ο Δικέφαλος παίρνει τα ηνία του αγώνα για τα καλά, κλείνοντας τον Άρη στο μισό του γήπεδο.

Ο Χαβιέ Ματίγια όμως, ήρθε για να δώσει νέα δεδομένα στο ντέρμπι. Στο 87′, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Ισπανός του Άρη εκμεταλλεύεται την όμορφη πάσα του Ντάνιελ Λάρσον και με σουτ από τα όρια της περιοχής κάνει το 1-2 για τον Άρη.

Η ομάδα του Τόλη Τερζή βρισκόταν αγκαλιά για τη νίκη, μέχρι το 97′. Ο ΠΑΟΚ είχε δέκα λεπτά για να σώσει την παρτίδα και το κατάφερε στο τελευταίο από αυτά. Μετά το δοκάρι του Κρέσπο στο 94′, ο Μίσιτς χρίστηκε σκόρερ.

Αφύλακτος μέσα από την περιοχή του Έμαν, ο Μίσιτς έπιασε το σουτ στην κίνηση, μετά τη σέντρα του Γιαννούλη και έγραψε το 2-2, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτή την ισοπαλία, ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 10 βαθμούς σε τέσσερα ματς, ενώ ο Άρης τους 5. Επόμενη αγωνιστική για τον Δικέφαλο, στο ΟΑΚΑ, κόντρα στην ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι”, θα υποδεχθούν με τη σειρά τους, την ΑΕΛ, στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Πηγή: ΠΑΟΚ – Άρης 2-2 : Ντέρμπι με τα όλα του, αλλά χωρίς νικητή