Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την πρεμιέρα της Super League 1 νικώντας τον με 1-0, κάνοντας «ποδαρικό» με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Ο  Ελ Αραμπί πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ με τους Πειραιώτες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 6ο λεπτό. Η παράβαση καταλογίστηκε για χέρι του Πασαλίδη, μετά από σέντρα του Ραντζέλοβιτς.

Στο 80ο λεπτό ο διαιτητής του αγώνα, Στέφανος Κουμπαράκης έλεγξε από το VAR, για το αν ο Ελ Αραμπί έχει υποπέσει σε πέναλτι στον Μπαράλες, ωστόσο έκρινε ότι δεν υπάρχει κάτι μεμπτό και έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Γκολ: 6′ πεν. Ελ Αραμπί (Ολυμπιακός)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Σεμέδο, Κούτρης, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Ραντζέλοβιτς (67′ Μασούρας), Σουντανί (67′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ, Ιγκλέσιας (83′ Καπίγια), Άντριαν, Λουίς Φερνάντεθ (66′ Σίτο), Μαρκ Φερνάντεθ (79′ Μπαράλες)

Πηγή: Νίκησε ο Ολυμπιακός 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης