Το απόλυτο των βαθμών έχει η Ξάνθη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του ελληνικού πρωταθλήματος, καθώς κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στα «Πηγάδια».

Η αναμέτρηση που άνοιξε το σημερινό πρόγραμμα της Super League, ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν και στην πρώτη καλή στιγμή να σκοράρουν. Στο 19ο λεπτό ο Τζουρίτσκοβιτς μετά από τη σέντρα του Στούργκεον, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Παπαδόπουλου. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός έπεσε, με την Θρακιώτες να διπλασιάζουν το προβάδισμα τους στο 55’ από το Στούργκεον.

Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα οι Αρκάδες μείωσαν το σκορ με τον Μαρκ Φερνάντεθ, μετά την ασίστ του Μπαράλες. Στα επόμενα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση και θα μπορούσαν να τα καταφέρουν στο 91’, όταν ο Σάο Μπέντο σταμάτησε την κεφαλιά του Μπαράλες.