Κέρκυρα – ΑΕΛ 1-1

Μπορεί η Κέρκυρα να ήταν καλύτερη, όμως η ΑΕΛ έφυγε τελικά με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το νησί των Φαιάκων στην μεταξύ τους αναμέτρηση, η οποία δεν μεταδόθηκε ζωντανά λόγω απεργίας των ναυτεργατών.

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με το γκολ του Κρίζμαν στο 33′ λεπτό, αλλά η Κέρκυρα ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι – το οποίο κέρδισε ο Παμλίδης ύστερα από ανατροπή του από τον Γκόλια – του Γκομές στο 39′.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στα δύο ημίχρονα ωστόσο η εξαιρετική εμφάνιση του Μαυροβούνιου διεθνή γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Μλάντεν Μπόζοβιτς, δεν τους επέτρεψε να πάρουν τους 3 βαθμούς της νίκης.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο διαιτητής της αναμέτρησης, Ιωάννης Νεοφυτιάδης, έδειξε την κίτρινη κάρτα σε έντεκα ποδοσφαιριστές συνολικά.

Γκολ: 39′ πεν. Γκόμες / 33′ Κρίζμαν

Κάρτες: 42′ Γκομές, 54′ Αρτυματάς, 90′ Σοϊλέδης / 29′ Αγκάνοβιτς, 36′ Ντέλετιτς, 39′ Γκόλιας, 70′ Μασούρας, 76′ Φατιόν, 86′ Κρίζμαν, 90’+1′ Λαγός, 90’+3′ Περόνε

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Γρομητσάρης, Σοϊλέδης, Σιόντης (40′ Αρτυματάς), Μπαλάφας, Γκομές, Ζορμπάς (68′ Βάργκας), Επστάιν (76′ Μπάουμαν), Παμλίδης.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο (78′ Λαγός), Κρίζμαν, Ναζλίδης (85′ Περόνε).