Ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός στο Μιλάνο, όπου με buzzer beater του Μάικ Τζέιμς νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο και περιμένει πλέον τα αυριανά αποτελέσματα Ολυμπικού (εντός με Ζαλγκίρις) και Ρεάλ (εντός με Μπάμπεργκ) για να μάθει αν θα έχει ή όχι πλεονέκτημα στα πλέι οφ.

Νωθρό ξεκίνημα για μία ακόμη φορά για τον ΠΑΟ που βρέθηκε στο 4′ να χάνει με 8 πόντους (12-4) καθώς κυρίως στην άμυνα έχει πολλά προβλήματα (και μηδέν φάουλ). Με τρίποντο του Τζέρελς η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (17-8) για να μειώσει ο Γκιστ σε 17-12, ωστόσο ο ΠΑΟ συμπλήρωσε 7 λεπτά χωρίς φάουλ και με το τρίποντο του Κουζμίνσκας το σκορ έγινε 22-12!!!

Ο Πασκουάλ έριξε στο ματς διαδοχικά Γκιστ, Παππά, Λοτζέσκι κι οι δύο πρώτοι με μαζεμένους 6 πόντους μείωσαν στο 9′ σε 24-18, ωστόσο το έμμεσο τρίποντο του Κουζμίνσκας διαμόρφωσε το 27-18 που ήταν το τελικό σκορ της Α’ περιόδου.

Με τρίποντο του Σίνγκλετον ο ΠΑΟ μείωσε σε 29-23, αλλά τα χαμόγελα χάθηκαν γρήγορα καθώς η Αρμάνι απάντησε με σερί 8-0 για το 37-23 στο 13′. Ο Γκέιμπριελ μείωσε με τρίποντο, όμως ο Γκουντάιτις απάντησε με έμεσο τρίποντο για το 39-26 στο 14′ και η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (!!!) στο 17’30» όταν το σκορ έγινε 47-30..

Ο Πασκουάλ έχει δοκιμάσει κάθε δυνατό συνδυασμό στην πεντάδα του, με τον Σίνγκλετον να μειώνει με γκολ φάουλ στο 53-42, αλλά το ημίχρονο να τελειώνει με 55-42!

Ο Παναθηναϊκός έχει βελτιωθεί στην άμυνα με την έναρξη της 3ης περιόδου, ρίχνοντας τη διαφορά στο -8 (60-52), όμως αρκούσε και πάλι ένα νεκρό δίλεπτο με κάκιστες επιλογές σε άμυνα και επίθεση για να εκτοξευτεί η διαφορά στους 17 (69-52) στο 27’30»!  Το τάιμ άουτ του Πασκουάλ βοήθησε για να συνέλθει η ομάδα του και με ένα δικό της 9-0 να μειώσει στο 30′ σε 69-61 κι έχει πλέον ένα δεκάλεπτο για να κάνει την ανατροπή.

Ο… κανονικός Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ στην 4η περίοδο με τον Καλάθη στο 32’40» να μειώνει σε 73-70 και με νέο τρίποντο του Ντένμον στο 36′ το σκορ έγινε 79-77! Ο Καλάθης μετά από επιθετικό ριμπάουντ του ίδιου μείωσε σε 82-81 2’15» πριν το φινάλε.

Η Αρμάνι με 2/2 βολές έκανε το 84-81 κι ακολούθησε άστοχο τρίποντο του  Ντένμον και κλέψιμο του Καλάθη, ο οποίος όμως έχασε το βηματισμό του στον αιφνιδιασμό κι έκανε λάθος για να  έχουμε στη συνέχεια την καλή άμυνα του ΠΑΟ που έχει νέα κατοχή. Κακή επίθεση από τον Τζέιμς, όμως ο Ντένμον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Γκιστ με κάρφωμα μείωσε σε 84-83.

Καλή άμυνα από τον ΠΑΟ και νέα κατοχή στα 35» με τον Τζέιμς να πετυχαίνει ένα απίστευτο καλάθι και να βάζει τον Παναθηναϊκό μπροστά με 84-85 κι ενώ απομένουν 15 δευτερόλεπτα για το φινάλε! Ο Γκάουντλοκ πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης, αλλά αστόχησε κι ο Ντένμον πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ. Ο Αμερικανός με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 84-87 και πλέον απομένουν 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.. Τάιμ άουτ από τον Πιανιτζάνι!

Στην επαναφορά ο Μπέρτρανς επιχείρησε το τρίποντο της απελπισίας, αλλά ο Σίνγκλετον χρεώθηκε με φάουλ!!! Ο Μπέρτρανς ευστοχεί και στις 3 και έχουμε ισοπαλία 2.4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Ο Ντένμον όμως καθυστέρησε υπερβολικά να σουτάρει και το ματς θα κριθεί στην παράταση.

Πρώτη επίθεση του ΠΑΟ στην παράταση και το τρίποντο του Πέιν (!) είναι άστοχο! Μετά από 1.5 λεπτό στην παράταση ο ΠΑΟ έχει 0/2 τρίποντα και η Αρμάνι δύο λάθη σε ισάριθμες επιθέσεις…

Ο Πέιν έβαλε μπροστά τον ΠΑΟ, όμως ο Γκουντάιτις με δύο επιθετικά ριμπάουντ διαμόρφωσε το 91-89, για να ισοφαρίσει ο Τζέιμς κι ενώ απομένουν 1’25» για το τέλος.

Ο Γκάουντλοκ έκανε το 93-19, ο Πείν αστόχησε σε νέο τρίποντο, αλλά κι οι Ιταλοί  δεν σκόραραν με τον Γκιστ με γκολ φάουλ να διαμορφώνει το 93-94 στα 26 δευτερόλεπτα από το φινάλε. Ο Γκάουντλοκ όμως κι ενώ απομένουν πλέον 7 δευτερόλεπτα ευστόχησε και η Αρμάνι είναι μπροστά με 95-94.

Ο Μάικ Τζέιμς πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης και με ένα απίθανο λέι απ, όπου η μπάλα αναπήδησε δύο φορές πριν καταλήξει στο καλάθι, χάρισε τη νίκη στους πράσινους!